Kubistyczna Praga
Niezwykle trudno jest robić zdjęcia w popularnych miejscach. Aby uciec od banału fotograficy próbują niekiedy karkołomnych ujęć lub mocnej obróbki zdjęć. Michał Kusiak obrał znacznie trudniejszą drogę: autentyczną znajomość tematu, szczerość wypowiedzi i perfekcję ujęcia fotograficznego.
Praga ma wiele urokliwych historycznych uliczek, które są fotografowane przez nieprzeliczone tłumy turystów. Tymczasem stolica Czech ma 496 km2 powierzchni, na której toczy się intensywne życie współczesnego miasta. Aktywności prawie półtora miliona mieszkańców razem z budynkami tworzą fascynującą w swej różnorodności tkankę. Kusiak poznaje ją od wielu lat w czasie swoich podróży. Dawno już przekroczył granicę bycia turystą, stając się podróżnikiem, a teraz stałym gościem. Kusiak aktywnie poszukuje tematów przemierzając miasto; w postawie otwartości doświadcza nieznanego. Jest przy tym szczerze zafascynowany różnorodnością Pragi: niecodziennymi pomnikami, małymi kraftowymi browarami, oryginalnym charakterem poszczególnych stacji metra. Dostrzega w nich nie tylko incydentalne byty, ale również przejaw czeskiej kultury: skomplikowanej, jak historia tego kraju, dla Polaka często nieprzewidywalnej, lecz przez to szczególnie ciekawej.
Spośród wielu tematów, które Kusiak utrwala na swoich zdjęciach, na prezentowaną wystawę wybrał architekturę kubistyczną Pragi. To temat prawie nieobecny w polskiej fotografii oraz w świadomości jej odbiorców. Tym razem wystawa artystyczna równocześnie dostarcza nam wiedzy i pobudza nas intelektualnie. W drugiej dekadzie XX wieku czescy architekci w swoich poszukiwaniach wyszli od modernizmu i rozszerzyli go o spektrum estetycznych dokonań kubizmu. Efekty wyprzedziły i dały impuls art déco. Przede wszystkim zaś zostały zrealizowane w tak dużej i trwałej formie, jak Dom Diament (proj. Emil Králíček) lub domy pod Wyszehradem (Josef Chochol). Kubizm w architekturze był stylem silnym i odważnym; obecnie uważa się go za oryginalny wkład Czechów w rozwój światowej architektury.
Kusiak pokazuje nam to zjawisko ze znawstwem tematu. Poszukuje ujęć, które najlepiej oddają najpierw charakter stylu, a następnie tego konkretnego budynku: jego bryłę i detal architektoniczny. Zadanie nie jest łatwe. Stąd sposób, w jaki sobie z nim radzi, świadczy o doskonałym opanowaniu techniki fotograficznej, o wielkiej wrażliwości na otaczający świat, a także o umiejętności intelektualnego przetworzenia tematu i świadomego wykorzystania tamtych zasobów. Kusiak bezbłędnie dostosowuje środki wyrazu do konkretnych miejsc i obiektów. Nie boi się mocnych skrótów perspektywicznych, ale również statycznych ujęć, podkreślających masę i ciężar budowli. Wydobyte światłocieniem ukośne linie kubistycznego diamentu wkomponowuje jako główny motyw porządkujący kadr. Nadaje to zdjęciom niebywałą siłę wyrazu. Doskonale wykorzystuje kolor jako narzędzie fotografa. Obserwujemy, jak sposób fotografowania podąża za tematem, w konsekwencji budując niepowtarzalną ekspresję.
Prezentowana wystawa jest świadectwem nie tylko piękna czeskiej architektury kubistycznej, ale także dojrzałości fotograficznej samego Michała Kusiaka.
Małgorzata Malinowska-Klimek - kurator wystawy
O autorze:
Fotograf, filmowiec, czechofil i regionalista z Sosnowca. Członek Stowarzyszenia Miłośników Fotografii. Zajmuje się fotografią od 2005 roku. Dokumentuje wydarzenia kulturalne w Sosnowcu i Zagłębiu Dąbrowskim. Fotografuje również koncerty, architekturę, przyrodę oraz street photo.
Autor wystaw indywidualnych: „Muzycy” i „Magiczna Pogoń”. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i plenerach fotograficznych, organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Fotografii w Sosnowcu. Był również uczestnikiem Sosnowieckich Spotkań Artystycznych oraz stypendystą miasta Sosnowca.
Jako regionalista działa w Stowarzyszeniu Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, współtworząc internetową encyklopedię Zagłębia Dąbrowskiego www.wikizaglebie.pl.
Wystawa:
20.11.2024 - 08.01.2025
GALERIA NA DRUGIM PIĘTRZE
Energetyczne Centrum Kultury, ul. Będzińska 65, Sosnowiec
wernisaż:
20.11.2024 g. 18.00 | wstęp wolny
GALERIA NA DRUGIM PIĘTRZE
Energetyczne Centrum Kultury, ul. Będzińska 65, Sosnowiec