1. Start
  2. Jan Kiepura
  3. Fascynacja sportem

Fascynacja sportem

Jan Kiepura i piłkarze ZagłębiaPrzy okazji rozgrywanego w Nowym Jorku w ramach Amerykańskiej Interligi meczu futbolowego Zagłębie Sosnowiec – Vitoria Guimaraes (15 lipca 1964 r.) doszło do niezwykłego spotkania.  Oto reprezentującej Polskę w tej prestiżowej imprezie ekipie złożył wizytę światowej sławy tenor, pochodzący z Sosnowca Jan Kiepura. Śpiewakowi towarzyszyli żona Martha Eggerth i młodszy syn Marian. Policja puściła Kiepurę do szatni Zagłębia, gdzie przed meczem rozmawiał z graczami dopytując się o miasto, w którym się urodził i wychował – relacjonował korespondent katowickiego Sportu. To wtedy właśnie artysta skierował do sosnowieckich piłkarzy wezwanie: Ja zdobyłem Amerykę głosem, wy musicie zrobić to samo nogami!

 

W finale turnieju Zagłebie pokonalo Duklę Praga (3:1, 1:1). Skład Zagłębia: Machnik - Śpiewak, Bazan, Strzałkowski, Szmidt, Wąs, Majewski, Uznański, Gałeczka, Piecyk, Wieczorek.

 

Kiepura zaprosił później działaczy, trenerów i zawodników  GKS Zagłębie na kolację do swego domu na przedmieściach Nowego Jorku. W trakcie przyjęcia będący w znakomitym nastroju śpiewak wskoczył na fortepian i dał próbkę swych nieprzeciętnych możliwości wokalnych15. Opisany powyżej nowojorski epizod stanowi symboliczne zamknięcie długich związków tej wielkiej gwiazdy operowych scen z sosnowieckim sportem16. Ich początek datuje się jeszcze na schyłek drugiej dekady minionego stulecia. Wówczas to bowiem Jan Kiepura i jego młodszy o dwa lata brat Władysław należeli do aktywnych uczestników zagłębiowskiego ruchu sportowego. Ich ulubioną dyscypliną była piłka nożna, którą uprawiali początkowo w drużynie futbolowej Towarzystwa Kulturalno – Oświatowego Świt, założonego w listopadzie 1917 r.  Później związali się z kolei z Victorią, należącą do najsilniejszych jedenastek Zagłębia Dąbrowskiego.

 

W pierwszych latach II Rzeczypospolitej. Nie można jednak wykluczyć, że któryś z braci reprezentował także barwy KS Sosnowiec. Nazwisko Kiepura pojawiło się na łamach prasy w awizowanym składzie tej drużyny na mecz z Polonią Bytom w lutym 1921 r. Rozwijając swe sportowe pasje bracia Kiepurowie podtrzymywali rodzinne tradycje. Ich ojciec Franciszek był bowiem swego czasu członkiem Towarzystwa Gimnasta.

 

Jako uznany już artysta Jan Kiepura w dalszym ciągu okazywał zainteresowanie życiem sportowym Sosnowca. Na budowę stadionu przy Alei Mireckiego przekazał dochód z kilku swych koncertów. Sponsorował także przez pewien czas Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe Unia, powstałe w 1931 r. w wyniku połączenia Victorii i KS.

 

Oprac. Adam Fryc: Sport w życiu i twórczości wybranych zagłębiowskich muzyków, w Regionalizm w szkolnej edukacji Wielokulturowość Zagłębia Dąbrowskiego. s. 125. Sosnowiec - Dąbrowa Górnicza - Będzin 2009