1. Start
  2. Aktualności
  3. Wystawa rzeżb Agnieszki Gui - PORUSZENIA

Wystawa rzeżb Agnieszki Gui - PORUSZENIA

01 - 30 listopada 2021 wernisaż 04.11 | g. 18.00 Galeria MUZA Wystawa

Dla człowieka biorącego życie z punktu widzenia artystycznego, rozum jest sercem.

Oscar Wilde, Portret Doriana Graya

 

Agnieszka Guja

Anioły od zawsze były obecne w życiu Agnieszki. Towarzyszyły jej w formie obrazów, rzeźb czy biżuterii i przez kilka lat zgromadziła sporą, osobistą kolekcję skrzydlatych istot. Czuła potrzebę dzielenia się nimi z ludźmi więc sama zaczęła je tworzyć. Dzieła powstają  prosto z serca, prosto z duszy, a artystka nazywa je Skrzydlatymi. Zmienne krajobrazy, obcowanie z innymi ludźmi, odczuwanie ich nastrojów oraz wsłuchiwanie się w przeżycia, potrzeby i emocje stanowią inspirację dla jej twórczości. Rzeźby Skrzydlatych powstają za pomocą techniki utwardzania tkanin, opierającej się gównie na upcyclingu.

Twórczość jest sensem mojego życia, której zapewniam harmonię i spełnienie. Mówią, że anioł to istota bez ciała, ale dzięki „nadawaniu” tego ciała moim aniołom wiem, że napełniają mnie spokojem i niespożytą radością do życia. W ich postaciach, a zwłaszcza w skrzydłach zamykam większość emocji, które odczuwam.

Anioły są dobre, ciepłe i bliskie człowiekowi od samego początku. Są swoistymi opiekunami i przyjaciółmi. Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża, a niektórzy doświadczają jego obecności w życiu codziennym. Aby anioł był bliżej człowieka, trzeba nadać mu ciało, utożsamić z nowym domem i podopiecznym. Tworzę je, bo wierzę w ich moc. Wierzę, iż są zawsze wtedy kiedy ich potrzebujemy.

Jako ludzie przechodzimy swoisty renesans wiary w nie. Być może pośpiech w życiu i brak czasu powoduje, że zapominamy nie tylko o innych, ale głównie o sobie. W pewnej chwili przystajemy i odszukujemy swojego anioła, który wskazuje  nam drogę i pomaga dostrzec rzeczy, które były ukryte dla naszych oczu i serc.

Poprzez swoje prace chcę sprawić, by ludzie zatrzymali się czasami. Nabrali refleksji i zaczęli mówić o tym, co dobrego ich w życiu spotyka. Nadrzędną część mojej twórczości stanowią anioły - kobiety. Wierzę w siłę kobiet, dlatego to kobieta jest aniołem, a większość uskrzydlonych przeze mnie postaci jest delikatna, eteryczna, zamyślona. Poprzez kolory chcę oddać ich moc, siłę i przesłanie jakie niosą.

Agnieszka Guja

 

Wybrane wystawy i konkursy:

2020 - XIII Art Naif Festiwal - Szyb Wilson Katowice, Polska - Wyróżnienie Nagroda Publiczności

2020 - „Emocje w Skrzydłach” - MBP Jaworzno, Polska - Wystawa indywidualna

2019 - V Ogólnopolski konkurs „Pędzlem, nitką i dłutem  malowane” - III miejsce w kategorii rzeźba

2019 - XII Art Naif Festiwal - Szyb Wilson, Katowice, Polska

2018 - „Anioł w Jaworznie” – MBP Jaworzno, Polska - Wystawa indywidualna

2018 - IV Ogólnopolski konkurs „Pędzlem, nitką i dłutem  malowane”

2018 - III Międzynarodowy Art Passion Festival - Dąbrowa Górnicza, Polska

2018 - XI Art Naif Festiwal - Szyb Wilson, Katowice, Polska

2017 - Przegląd Sztuki - Muzeum Sztygarka, Dąbrowa Górnicza, Polska

 

Wystawa:

01.11 - 30.11.2021

Galeria MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Wernisaż wystawy:

04.11.2021 g. 18.00

Galeria MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Wstęp wolny