1. Start
  2. Aktualności
  3. Retoryka Czterech Kultur - Etno Sosnowiec

Retoryka Czterech Kultur - Etno Sosnowiec

05 listopada 2021 18.00 Muza Muzyka

Etno Sosnowiec - Retoryka Czterech Kultur

Tegoroczna edycja programu pozwoli nam na nieco szersze spojrzenie na aspekt kultur świata. Meandry zdarzeń i podróże po światach znanych i nieznanych pozwolą Państwu na niedosyt czasu. Muzycznie przeniesiemy się w światy pocerowane z kultur, które będą kształtować naszą wyobraźnię. Chanuka i pieśni arabskie. Muzyka gór bałkańskich i pieśni Żydów sefardyjskich. Program obfitować będzie w sekwencje słowno – muzyczne, które na jednej scenie nieczęsto wybrzmiewają w tak różnych amplitudach.

W programie, któremu przyświecać będzie przesłanie „Muzyka ponad podziałami” wystąpią zespoły:

Etnos fos - światło narodów. Jest to część projektu, który ma na celu stworzyć platformę słowno - muzyczną, przybliżającą w złożonym świecie aspekty kultur bliżej nieznanych. Pieśni arabskie napisane dla kilku krajów arabskich, przetłumaczone na język arabski przez Pana Yousef Sh\'hadeh wykonane zostaną po raz pierwszy.

Zbigniew Teper - autor tekstów, gitara, wokal                                                                

Magdalena Rutkowska - skrzypce

Jacek Żurek - gitary

 

Kriva Drina - krakowski zespół folkowy, który zrodził się ze wspólnej fascynacji muzyką Bałkanów. Podczas naszych koncertów zespół zabierze publiczność w podróż po Serbii, Bośni, Chorwacji, Macedonii i Bułgarii. Prezentuje  autorski materiał, inspirowany kulturą słowiańskiego południa.

O sobie zespół pisze tak: Nasza muzyka oddaje różne odcienie słowiańskiej duszy - karpacką melancholię, gorące brzmienia Bałkanów, nieparzyste rytmy, taneczne zrywy i chwile zadumy. Czerpiemy z muzyki ludowej, ze wspólnych korzeni, by znów poczuć się u siebie, w słowiańskiej Panonii. W 2021 ukazała się nasza debiutancka płyta Ażdava.

Skład:

Julia Zając – śpiew

Magdalena Maszkiewicz – śpiew

Marek Jaczyński - gitara, śpiew

Paulina Świerkosz - skrzypce, śpiew

 Michał Gąsior - kontrabas, gitara basowa

 Mikołaj Buszko - instrumenty perkusyjne

 Bogdan Zięba  – akordeon

 

Urszula Makosz z Zespołem - Charyzmatyczna Artystka współpracująca z Piwnicą pod Baranami wykona utwory w języku ladino charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpani i Portugalii. W pieśniach tych słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe i pełne ekspresji brzmienia, czasem też nastrojowe i melancholijne, przywodzą na myśl południowe klimaty przeplatające się ze stylem orientalnym. Pieśni Żydów sefardyjskich fascynują nie tylko swoim brzmieniem ale także historią ludzi, którzy ją tworzyli.                                                                   

Urszula Makosz - śpiew                                                                                          

Michael Jones - skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta                                                             

Paweł Pierzchała - fortepian

Michał Półtorak - skrzypce, mandolina

                  

05.11.2021 godzina 18.00

Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Bilet w cenie: 10,00zł  <KUP BILET ONLINE>


Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl oraz w naszych kasach biletowych znajdujących się  w MUZIE oraz Energetycznym Centrum Kultury.

Zakup biletów jest równoznaczny z akceptacją: ZASAD BEZPIECZEŃSTWA UDZIAŁU W ZAJĘCIACH I PRZEDSIĘWZIĘCIACH KULTURALNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKI KLUB IM. JANA KIEPURY.