1. Start
  2. Aktualności
  3. Wystawa malarstwa członków Grupy Plastycznej Relacje - Poza czasem

Wystawa malarstwa członków Grupy Plastycznej Relacje - Poza czasem

17 lutego - 30 marca 2021 ECK Wystawa

Poza czasem

Obrazy licem odwrócone do ściany, nie krzyczą, łagodzą, są w milczeniu pozostawione same sobie, jak te krzesła puste przy długim stole. Ciekawe rozmowy ze sobą te sprzęty muszą w smotności prowadzić. Smutny i dziwny to czas zaskakujący niemocą, jakby go nie było. Bielą się podobrazia, zagubił się zapach farb, terpentyny, oleju. Pracownia Plastyczna Energetycznego Centrum Kultury im. Jana Kiepury, to dom i magiczne miejsce spotkań i pracy Grupy Plastycznej Relacje. Spora to Grupa, licząca 30 członków, istniejąca już prawie 24 lata: pasjonatów, ludzi o wielkiej wrażliwości, wyjątkowych w swojej spontaniczności i pasji tworzenia z talentem malujących swe indywidualne wizje świata. Pracownia, to cudowna przystań, gdzie członkowie Grupy spotykają się na sobotnich zajęciach, zawsze wypełnionych radością tworzenia, rozmowami o sprawach ważnych, zapachem kawy. Tam można spotkać zrozumienie, wspólne wartości na drodze rozwoju umiejętności malarskich i twórczych. Jesteśmy ptakami, które wędrują w dali, każdy ze swoim pragnieniem do realizacji. Płyną elektroniczne sygnały, że tu jesteśmy i tu tworzymy.

Zakaz, który zamkął drzwi do pracowni i zamiast bezpośredniego kontaktu zdalne prowadzenie zajęć z Grupą. Ten kontakt utrudniony, ale jak ważny by był w podtrzymaniu temperatury i ciągłości pracy twórczej z nadzieją na dalsze wystawy, wyjazdy plenerowe, akcje plastyczne - wszystko, co nagle zatrzymało naszą radość z bycia aktywnym twórcą. Próbujemy przetrwać, dlatego powstała internetowa galeria Grupy - Galeria na ten czas, którą prowadzi Zbigniew Zdzienicki. Ania Rozenau utrzymuje żywy kontakt z ludźmi,  Ela Pijewska - składki, a ja Czesław Gałużny prowadzę rozmowy, korekty w każdą sobotę od 10-tej do 14-tej. Wszystko, by przetrwać ten trudny czas w kondycji i gotowości twórczej. Są pierwsze rozjaśnienia mrocznych przestrzeni zamkniętych galerii. W Sosnowieckiej Galerii Muza wystawa Teresy Sajdak - Lorenc, w Czeladzi w Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej wystawa malarstwa Jana Dudy.

Podziąkowania dla Dyrekcji i pracowników Energetycznego Centrum Kultury im. Jana Kiepury w Sosnowcu, gratulacje dla Członków Grupy.

Opiekun artystyczny Grupy Plastycznej Relacje, artysta malarz Czesław Gałużny

 

Miniony rok  2020,  to nie tylko nasze plastyczne zmaganie się z pandemicznymi ograniczeniami, ale także zrealizowane z powodzeniem wydarzenia:

- "Pejzaż wrażliwy" wystawa malastwa Anny Rozenau (marzec i nadal)

- "Coś" wakacyjny plener  Grupy w Szczawnie-Zdroju (lipiec)

- "Obrazy dzikie "Adriana Franczewskiego" (wrzesień)

- Plener jesienny Grupy w Olsztynie (październik)

- "Lawendowe łąki“ wystawa malarstwa Urszuli Lewandy (październik)

 

W skład Grupy Plastycznej Relacje wchodzą następujący członkowie:  Bogus Aleksandra, Brodzińska Małgorzata, Brzozowska-Eymar Krystyna, Duda Jan, Franczewski Adrian, Jarema Aleksander, Kowalczyk Mariola, Kozłowska Krystyna, Lewanda Urszula, Maciejewska Anna, Małkiewicz Małgorzata, Marek Stanisław, Moneta Ewa, Pijewska Elżbieta, Rozenau Anna, Sajdak-Lorenc Teresa, Skowierzak Marlena, Stępień Małgorzata, Szewczyk Roman, Trzaska Małgorzata, Trzaskalski Edward, Wacławczyk Przemysław, Wiltosińska Irena, Wojtala Malwina, Zdzienicki Zbigniew

 

wystawa:

17.02 - 30.03.2021

Energetyczne Centrum Kultury

ul. Będzińska 65, Sosnowiec

 

Wstęp wolny | Zapraszamy