1. Start
  2. Aktualności
  3. II Folk nad Przemszą - Pieśni wędrowców

II Folk nad Przemszą - Pieśni wędrowców

20 września 2020 18:00 Muza Muzyka

II „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców

Grupa na Swoim, Sąsiedzi, U Studni

 

Producent: Kamil Piotr Piotrowski
Organizatorzy: Fundacja Folk24, Klub im. Jana Kiepury, Sąsiedzi

Patroni medialni: Folk24.pl, Szanty24.pl


Fundacja Folk24 oraz Miejski Klub im. Jana Kiepury zapraszają na drugie spotkanie z muzyką folkową, pieśniami bardów w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców, w którym w tym roku wystąpią Grupa na Swoim, Sąsiedzi oraz U Studni.

Znów muzyka mórz i oceanów, jezior i tawern, szlaków górskich i polnych bezdroży, pieśni pracy i czasu wolnego dawnych pokładów i współczesnych schronisk turystycznych, zabrzmią w stolicy Zagłębia. Idea tego koncertu zrodziła się kilka lat temu, gdy zespół Sąsiedzi, świętując w 2016 r. koncertami w regionie swoje piętnastolecie zawitał także do Sosnowca. Korzystając z tamtych doświadczeń rok temu zaprosiliśmy miłośników dobrej muzyki na pierwszy koncert pt. „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”, w którym obok pieśni morza, ballad morskich, pojawiły się w Muzie także piosenki żeglarskie i szanty zabrzmią w Sali Widowiskowo-Koncertowej „MUZA”, muzyka folkowa, piosenka autorska, poetycka. Sukces ubiegłorocznego koncertu (i poprzednich) sprawił, że postanowiliśmy kontynuować ten cykl.

Jako gospodarze koncertu chcielibyśmy pokazać widzom w Sosnowcu różne oblicza folku, piosenki, gdyż jest w tej niszy bardzo wielu ciekawych wykonawców, zarówno tych uznanych, jak i młodych, dopiero zaczynających swą przygodę z muzykowaniem. Rok temu gościliśmy kabareciarza i poetę Marka Majewskiego. W tym roku pociągniemy ten wątek poetycko-wędrowny – opowiada Kamil
Piotrowski z Fundacji Folk24, pomysłodawca i producent koncertu, członek zespołu Sąsiedzi.

Podczas drugiej edycji „Folku nad Przemszą” usłyszymy więcej piosenki turystycznej, autorskiej, poetyckiej, a to za sprawą młodej warszawskiej formacji Grupa na Swoim oraz uznanej już marki na scenie tzw. „krainy łagodności” – zespołu U Studni.

A skąd taka nazwa imprezy?

Muzyka folkowa, inspirująca się lokalną tradycją, to dla nas jeden z cudów świata. Jest ciekawa, różnorodna, nie zamyka się w schematach i co naj-ważniejsze, inspiruje od wieków. Chcemy to bogactwo pokazać, promować, by folk zyskał co najmniej taką samą rangę jak blues czy jazz, bo uważamy, że na to zasługuje, a że każdy folkowiec to wędrowiec, stąd podtytuł cyklu: „pieśni wędrowców – wyjaśnia Kamil Piotrowski.

 

Grupa na Swoim

Grupa stworzona przez włóczykijów, których połączyła pasja muzykowania. Potrafią razem wyjechać w góry, włóczyć się po połoninach, a gdy dojdą do schroniska wyjąć instrumenty i śpiewać wspólnie ze spotkanymi na szlaku piechurami. Obsypani nagrodami i wyróżnieniami kilku uznanych festiwali turystycznych konsekwentnie budują repertuar. Podczas koncertów grają w głównej mierze swoje autorskie piosenki.
W ubiegłym roku wydali swoją pierwszą płytę, zatytułowaną „Wpół do pierwszej”. Aktualnie pracują nad drugą. Choć zespół jest młody stażem, to członkowie Grupy na Swoim to już starzy, muzyczni wyjadacze, którzy na niejednej scenie występowali

Tomek „Bory” Borkowski – śpiew, gitara; Arkadiusz Piechowski – śpiew, wiolonczela, ukulele; Andrzej Matusiak – gitara, śpiew; Jarek Woszczyk  – gitara basowa, śpiew; Krzysiek Kłos – instrumenty perkusyjne, śpiew.

Więcej na: facebook.com/GrupaNaSwoim/

 

Sąsiedzi

Jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folkową, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant. Zaglądają też do folkloru śląskiego i muzyki dawnej.

Zespół Sąsiedzi powstał w Gliwicach i działa na scenie folkowej już osiemnaście lat. Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów.

Zaczynali od piosenki żeglarskiej, zdobywając wszystkie liczące się nagrody, w tym Grand Prix „Shanties” w Krakowie. Na koncie mają już ponad 500 koncertów i dziś są regularnie zapraszani na liczące się festiwale t.zw. „maritime folk” w Europie i w USA i jedynym zespołem z Polski, który wystąpił na trzech najważniejszych z nich: krakowskim „Shanties”, bretońskim „Chant de Marin” w Paimpol czy legendarnym już „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w Ameryce.

Od początku działalności przeszli długą, muzyczną drogę, od fascynacji wspomnianą piosenką żeglarską, przez tradycyjny folk morski, w tym szanty – marynarskie, dawne pieśni pracy, po muzykę folkową z Irlandii, Bretanii, Ameryki. Od kilku lat czerpią także z rodzimego folkloru śląskiego i muzyki ludowej południa Europy, z powodzeniem łącząc różne muzyczne tradycje – wokalne i instrumentalne. Na koncie mają już cztery płyty. O rosnącej randze zespołu nie tylko na scenie marynistycznej ale też folkowej i piosenki autorskiej niech świadczy fakt, że premiera najnowszej, trzeciej płyty zespołu pt. „W kieszeni dolar” odbyła się w legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie Sąsiedzi są zapraszani od kilku lat z regularnymi koncertami. Od 2016 r. są gospodarzami jesiennych koncertów folkowo-szantowych w „Muzie”, w tym cyklu „Folk nad Przemszą”. Skład zespołu:

Elżbieta Król – skrzypce, śpiew, Dominika Płonka – flety, śpiew, Jakub Owczarek – bodhran, śpiew, Kamil Piotrowski – mandolina, śpiew, Dawid Patalong – gitary, śpiew, Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew, Marek Wikliński – concertina, bodhran, śpiew.

Więcej na: sasiedzifolk.pl

 

U Studni

Ich muzyczne klimaty to piosenka literacka, poezja śpiewana, kraina łagodności. Łącząc dbałość o słowo z niebanalną oprawą muzyczną, tworzą na scenie niezwykle ciepłą i nastrojową atmosferę. Naturalność, jasny przekaz i dobry kontakt z publicznością gwarantują wyjątkowość każdego spotkania. W swoich piosenkach wykorzystują wiersze poetów Adama Ziemianina, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury, a także własne teksty. Są one pełne dobrej energii, różnorodności tematów i motywów. Autorem wszystkich kompozycji jest Darek Czarny.

Jako zespół U STUDNI istnieje dopiero od 2012 roku, ale ich muzyczna historia trwa już bardzo długo. Ryszard Żarowski, Ola Kiełb-Szawuła i Darek Czarny byli przez wiele lat muzykami Starego Dobrego Małżeństwa. Ola Kiełb-Szawuła wciąż łączy swoje drogi z zespołami Wyspa i Do Góry Dnem. Darek Czarny był gitarzystą grupy Bohema, teraz od czasu do czasu współtworzy z Rafałem Nosalem duet Czarny Nosal.

Najnowsza propozycja artystyczna zespołu U Studni to piosenki do wierszy Krzysztofa Cezarego Buszmana. Nowa poetyka, nowe brzmienie, ale niezmiennie miłość, mądra refleksja, szukanie tożsamości i sensu życia są wspólnymi miano-wnikami twórczości tej grupy.

Dariusz Czarny – gitary, śpiew; Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew; Ryszard Żarowski – gitary, śpiew; Joanna Radzik – skrzypce; Robert Jaskulski – gitara basowa.

Więcej na: ustudni.com.pl


20.09.2020 godz. 18:00

Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Bilety w cenie: Kat.A - 30,00zł / Kat.B - 20,00zł

 

Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl oraz w naszych kasach biletowych znajdujących się  w MUZIE oraz Energetycznym Centrum Kultury. Zalecamy zakup biletów drogą online. 

W przypadku zakupu pojedynczego biletu, prosimy o zakup tych miejsc, które są wskazane na planszy jako pojedyncze. Podobnie, jeśli wybieracie się Państwo we dwoje, prosimy o zakup miejsc wg zaplanowanego rozkładu. Możliwość zajmowania miejsc obok siebie dotyczy członków rodziny i osoby zamieszkujące wspólnie. Rozkład miejsc wynika z obowiązujących przepisów i jest podyktowany Państwa bezpieczeństwem.

Zakup biletów jest równoznaczny z akceptacją:

ZASAD BEZPIECZEŃSTWA UDZIAŁU W ZAJĘCIACH I PRZEDSIĘWZIĘCIACH KULTURALNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKI KLUB IM. JANA KIEPURY.