1. Start
  2. Aktualności
  3. Koncert Kameralny w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu SDMZiN 2020

Koncert Kameralny w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu SDMZiN 2020

25 września 2020 19:00 | wstęp wolny Kościół Muzyka

Szanowni Państwo,

 

informujemy, że zgodnie z zaleceniami Urzędu Miasta Sosnowca Miejski Klub im. Jana Kiepury przenosi: Koncert Kameralny w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu SDMZiN 2020 na 25.09.2020. Powodem tej decyzji jest troska o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo.


Koncert Kameralny w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu

Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej


Grażyna Zielińska - sopran (Austria)

Janusz Purzycki - skrzypce (Austria)

Szymon Olszański - organy (Austria)


 

Program koncertu: http://sosnowieckiednimuzyki.pl/pl,program


Grażyna Zielińska - Austriacka artystka pochodzenia polskiego. Śpiewu uczyła się w szkole muzycznej w Zielonej Górze w klasie prof. Lidii Gawrylarz, a następnie w Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu u prof. Zofii Grajnert na kierunku wokalno - aktorskim (operowym) oraz pedagogicznym. W 1992 r. ukończyła studia w Wyższej Szkole Muzycznej Mozarteum w Salzburgu. W 2001 r. zdobyła I Nagrodę Republiki Austrii w dziedzinie kultury. Od 2004 r. zostaje wybrana przez Międzynarodowe Konsortium w Rzymie do wykonania partii sopranowej „Wielkiej Mszy Św. Jana Pawła II”, dla której to głosu Maestro Gerald Spitzner specjalnie ją skomponował. Od 2004 r. jest także kierownikiem muzycznym festiwalu w Gurku (Austria). W swoim repertuarze ma arie operowe, operetkowe, oratoria, msze, pieśni. Dla jej głosu zostało napisanych wiele dzieł m. in.: „Msza Święty Athanasius”, Opera „Aelia”, Opera „Hemma”, „Quoniam”.

Janusz Purzycki - Profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Prowadzi klasę skrzypiec w Katedrze Instrumentów Smyczkowych oraz Studia Orkiestrowe dla kandydatów na solistów i koncertmistrzów. Występuje jako solista i kameralista. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce. Prowadzi również działalność literacką. Jest autorem kilku tomików wierszy, m.in. „Listy z ziemi” (1994), „Przerwane przedstawienie“ (2000), „Jestem Marią Magdaleną” (2004), „Niech milczenie będzie twoim bogiem. Zapiski wojenne” (2010), oraz laureatem wielu konkursów poetyckich.

Szymon Olszański - Edukację muzyczną rozpoczął w roku 1996 w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, gdzie od 2003 roku uczył się gry na organach. W 2014 roku ukończył studia na Wydziale Instrumentalnym w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. dra hab. Radosława Marca. Swoje umiejętności doskonalił na licznych mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych m. in. przez takich organistów jak: Julie Brown, Robert Bates, Maria Nacy (USA), Guy Bovet (Szwajcaria), Gustavo Delgado Parra (Meksyk), Matteo Imbruno, Christian Tarrabia (Włochy), Olivier Latry, François Espinasse, Jean-Patrice Brosse (Francja), David Ponsford (Wielka Brytania), Martin Rost, (Niemcy), Józef Serafin, Julian Gembalski i Marek Toporowski (Polska). Dokonuje regularnych nagrań dla programu II Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Pełni funkcję organisty w bydgoskim kościele Ewangelicko – Metodystycznym pw. Opatrzności Bożej jak również jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Występował z orkiestrami symfonicznymi bydgoskiej Akademii Muzycznej jak również Filharmonii Pomorskiej prowadzonych przez takich dyrygentów jak Paul Esswood (Wielka Brytania), Diego García Rodríguez (Hiszpania), Eugene Zigane, Mariusz Smolij (USA), Zygmunt Rychert (Polska). Brał udział w wielu konkursach organowych. W roku 2009 uzyskał pierwszą nagrodę w konkursie organowym w Krasnobrodzie a w 2012, zdobył drugie miejsce w I Konkursie Organowym w Katowicach. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. dra hab. Radosława Marca. Ponadto studiuje na Uniwersytecie Sztuki CODARTS w Rotterdamie na kierunku Master of Music. Kształci się tam u takich wykładowców jak Bas de Vroome, Ben van Oosten, Aart Bergwerff (gra organowa) i Hayo Boerema (improwizacja organowa).

 

25.09.2020 g. 19.00

Kościół pw. św. Andrzeja Boboli,

ul. Słowiańska 2, Sosnowiec


Wstęp wolny