1. Start
  2. Aktualności
  3. Wystawa fotografii Stowarzyszenia Miłosników Fotografii - Sosnowiecka podróż w czasie

Wystawa fotografii Stowarzyszenia Miłosników Fotografii - Sosnowiecka podróż w czasie

11 lutego - 17 marca 2020 wstęp wolny ECK Wystawa

Stowarzyszenie Miłośników Fotografii zaprasza do oglądania wystawy fotografii: "Sosnowiecka podróż w czasie".

Zdjęcia do wystawy powstały dzięki realizacji projektu: Album fotograficzny „Sosnowiecka Podróż w czasie” w 2019 r, który został wydany w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Miasta Sosnowca w dziedzinie kultury w 2019 r.

"Do zdjęć, które szczególnie nas fascynują, należą widoki miast, w których się urodziliśmy i wychowali. Poprzez odległość minionego czasu spoglądamy na tkankę miasta, tak wydawałoby się trwałą, będącą ramą codziennej egzystencji jego mieszkańców: na budynki, które później zostały przebudowane lub zupełnie wyburzone, ulice, których układ się zmienił, rzeki, których koryta zostały przesunięte. Widzimy miasto to samo, ale nie takie samo. Odnajdujemy punkty orientacyjne, aby odnieść się do nich i odnaleźć „w przestrzeni" zdjęcia. Obrazy miasta teraźniejszości dawnej i współczesnej w naszej wyobraźni nakładają się na siebie..."

- historyk sztuki, Małgorzata Malinowska-Klimek.

Autorzy zdjęć współczesnych:
Zdzisław Biernaś, Adam Bit, śp. Joanna Bratko-Lityńska, Ewa Chrapka, Jerzy Chrapka, Ireneusz Czechowicz, Jadwiga Grzyb, Urszula Iwan, Dawid Juszczyk, Joanna Kawoń, Michał Kusiak,
Małgorzata Malinowska-Klimek, Zbigniew Nobis, Tadeusz Łazarz,
Janusz Rasała, Wojciech Skórka, Waldemar Śledzikowski, Wiesława Stawarz, Aleksandra Wójcik, Zbigniew Zdzienicki.

Większość zdjęć archiwalnych wykorzystanych do wystawy pochodzi z Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu. Materiał uzupełniły też zbiory pani Hanny Dobieckiej, pana Józefa Górskiego, pana Stanisława Lisa, pana Andrzeja Kajcy, pana Janusza Maszczyka, rodziny pana Zbigniewa Krawczyka, Szkoły Podstawowej nr 9 im. M. Konopnickiej w Sosnowcu, Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Polony.

 

wystawa 11.02 - 17.03. 2020

Energetyczne Centrum Kultury

ul. Będzińśka 65, Sosnowiec

 

Wstęp wolny