1. Start
  2. Wydarzenia
  3. Retoryka Czterech Kultur - Etno Sosnowiec

Retoryka Czterech Kultur - Etno Sosnowiec

05 listopada 2021 18.00 Muza Muzyka

Etno Sosnowiec - Retoryka Czterech Kultur

Tegoroczna edycja programu pozwoli nam na nieco szersze spojrzenie na aspekt kultur świata. Meandry zdarzeń i podróże po światach znanych i nieznanych pozwolą Państwu na niedosyt czasu. Muzycznie przeniesiemy się w światy pocerowane z kultur, które będą kształtować naszą wyobraźnię. Chanuka i pieśni arabskie. Muzyka gór bałkańskich i pieśni Żydów sefardyjskich. Program obfitować będzie w sekwencje słowno – muzyczne, które na jednej scenie nieczęsto wybrzmiewają w tak różnych amplitudach.

W programie, któremu przyświecać będzie przesłanie „Muzyka ponad podziałami” wystąpią zespoły:

Etnos fos - światło narodów. Jest to część projektu, który ma na celu stworzyć platformę słowno - muzyczną, przybliżającą w złożonym świecie aspekty kultur bliżej nieznanych. Pieśni arabskie napisane dla kilku krajów arabskich, przetłumaczone na język arabski przez Pana Yousef Sh\'hadeh wykonane zostaną po raz pierwszy.

Zbigniew Teper - autor tekstów, gitara, wokal                                                                

Magdalena Rutkowska - skrzypce

Jacek Żurek - gitary

 

Sarakina - Zespół SARAKINA to polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tabmura. SARAKINA jest laureatem ważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Koncertuje od 1999 roku a w swoim dorobku ma nagrane 6 płyt: Sarakina (2001), Junctions (2004), Fryderykata (2008), Dance of fire (2012), Sarakina - live in studio (2014), Balkantron(2017).

Jacek Grekow - akordeon, gajda, kaval

Jan Mlejnek - klarnet, tambura

Anna Klebus - wokal

Mateusz Bielski - kontrabas

 

Urszula Makosz z Zespołem - Charyzmatyczna Artystka współpracująca z Piwnicą pod Baranami wykona utwory w języku ladino charakterystyczne dla kultury muzycznej Żydów wypędzonych w XVI wieku z Hiszpani i Portugalii. W pieśniach tych słychać wpływy muzyki hiszpańskiej, arabskiej, greckiej i bałkańskiej. Żywiołowe i pełne ekspresji brzmienia, czasem też nastrojowe i melancholijne, przywodzą na myśl południowe klimaty przeplatające się ze stylem orientalnym. Pieśni Żydów sefardyjskich fascynują nie tylko swoim brzmieniem ale także historią ludzi, którzy ją tworzyli.                                                                   

Urszula Makosz - śpiew                                                                                          

Michael Jones - skrzypce, altówka, djembe, ravanhuta                                                             

Paweł Pierzchała - fortepian

Michał Półtorak - skrzypce, mandolina

                  

05.11.2021 godzina 18.00

Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Bilet w cenie: 10,00zł  <KUP BILET ONLINE>


Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl oraz w naszych kasach biletowych znajdujących się  w MUZIE oraz Energetycznym Centrum Kultury.

Zakup biletów jest równoznaczny z akceptacją: ZASAD BEZPIECZEŃSTWA UDZIAŁU W ZAJĘCIACH I PRZEDSIĘWZIĘCIACH KULTURALNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKI KLUB IM. JANA KIEPURY.