1. Start
  2. Wydarzenia
  3. III Folk nad Przemszą - Pieśni wędrowców

III Folk nad Przemszą - Pieśni wędrowców

pojutrze 18.00 Muza Muzyka

III „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców

 

Miejski Klub im. Jana Kiepury zaprasza na koncert „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców, w którym wystąpią Wolna Grupa Bukowina, Sąsiedzi oraz Marek Andrzejewski.

Po raz trzeci w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców zabrzmią w Sosnowcu pieśni drogi, mórz i oceanów, jezior i tawern, lasów, gór i łąk, pracy i czasu wolnego. Idea tego koncertu zrodziła się kilka lat temu, gdy zespół Sąsiedzi, świętując w 2016 r. koncertami w regionie swoje piętnastolecie zawitał także do Sosnowca. Współpraca z Klubem Kiepury przy tamtym i kolejnych koncertach zrodziła pomysł cyklu koncertów łączących świat morza i gór, żeglowania i wędrówki, tradycyjnego folku morskiego i piosenki turystycznej.

W tym roku zaprosiliśmy znów do Sosnowca prawdziwe gwiazdy sceny folkowej, turystycznej, Krainy Łagodności, a będą to Wolna Grupa Bukowina oraz Marek Andrzejewski.(na co dzień członek legendarnej już Lubelskiej Federacji Bardów). W rolę gospodarzy wcieli się jak zawsze zespół Sąsiedzi, co jest o tyle uzasadnione, źe choć oficjalnie grupa pochodzi z Gliwic, to w składzie ma dwójkę sosnowiczan.

Podczas III „Folku nad Przemszą – Pieśni wędrowców” usłyszymy zatem nie tylko dawne pieśni marynarzy, muzykę folkową, głównie tę z Irlandii i Bretanii, ale też piosenkę autorską, poetycką, turystyczną. A skąd taka nazwa imprezy?

Muzyka folkowa, inspirująca się lokalną tradycją, to dla nas jeden z cudów świata. Jest ciekawa, różnorodna, nie zamyka się w schematach i co najważ–niejsze, inspiruje od wieków. Chcemy to bogactwo pokazać, promować, by folk zyskał co najmniej taką samą rangę jak blues czy jazz, bo uważamy, że na to zasługuje, a że każdy folkowiec to wędrowiec, stąd podtytuł cyklu: „pieśni wędrowców– wyjaśnia Kamil Piotr Piotrowski, prezes Fundacji Folk24 i mandolinista zespołu Sąsiedzi.

Impreza co roku udowadnia, że świat piosenki, choć różnorodny może łączyć, że żeglarskie i turystyczne hity można wspólnie śpiewać bez względu na to, czy jest się fanem szant czy poezji, że folk to muzyka dla każdego, dużego czy małego, młodszego czy starszego, spokojnego czy żywiołowego – każdy we wspólnym śpiewaniu się odnajdzie. Co ciekawe w tym roku znów będzie okazja do świętowania, gdyż zespół Wolna Grupa Bukowina obchodzi swoje 50-lecie, Sąsiedzi z kolei 20-lecie, a trzy miesiące po koncercie Marek Andrzejewski skończy 50 lat. Warto z nami złożyć im śpiewające życzenia.

 

Marek Andrzejewski

Autor tekstów, kompozytor, wokalista, bard, uznany artysta sceny muzycznej tzw. Krainy Łagodności. W latach 90. współpracował z folkowym zespołem „Orkiestra św. Mikołaja”, z teatrem „Gardzienice” i z Teatrem Grupa Chwilowa. Jako autor i wykonawca piosenek zadebiutował w 1993 roku. W 1994 roku otrzymał Pierwszą nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz nagrodę im. Wojtka Bellona przyznawaną śpiewającym autorom. Dwukrotnie zdobył Grand Prix i Nagrodę Publiczności Ogólnopolskiego Festiwalu Recitali w Siedlcach (w 1994 i 1997 roku). W 1995 roku razem z muzykami z Akademii Muzycznej w Katowicach utworzył siedmioosobową „Grupę Niesfornych”, a w 1999 roku powstała Lubelska Federacja Bardów, której stał się znaczącą osobowością.

Na koncie ma sześć autorskich płyt, ostatnia „Wariactwo” ukazała się w kwietniu 2021 r. Obok występów solo lub z synem Michałem stale koncertuje dziś z Lubelską Federacją Bardów, a także z Grupą Niesfornych.

Więcej na lfb.lublin.pl/sklad-lfb/marek-andrzejewski/

 

Sąsiedzi

Jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folkową, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant. Zaglądają też do folkloru śląskiego i muzyki dawnej. Zespół powstał w 2001 r. w Gliwicach i działa na scenie folkowej już dwadzieścia lat. Siedem różnorodnych głosów, akustyczne brzmienie instrumentów oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów.

Zaczynali od piosenki żeglarskiej, zdobywając wszystkie liczące się nagrody, w tym Grand Prix „Shanties” w Krakowie. Na koncie mają już ponad 500 koncertów i dziś są regularnie zapraszani na liczące się festiwale t.zw. „maritime folk” w Europie i w USA i jedynym zespołem z Polski, który wystąpił na trzech najważniejszych z nich: krakowskim „Shanties”, bretońskim „Chant de Marin” w Paimpol czy legendarnym już „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w Ameryce.

Przeszli długą, muzyczną drogę, od fascynacji wspomnianą piosenką żeglarską, przez tradycyjny folk morski po muzykę folkową z Irlandii, Bretanii, Ameryki. Czerpią także z rodzimego folkloru śląskiego i muzyki południa Europy, udanie łącząc różne muzyczne tradycje – wokalne i instrumentalne. Na koncie mają cztery płyty. O rosnącej randze zespołu nie tylko na scenie folkowej niech świadczy fakt, że premiera najnowszej płyty pt. „W kieszeni dolar” odbyła się w legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie Sąsiedzi są zapraszani od kilku lat z regularnymi koncertami. W latach 2010-2017 byli gospodarzami Festiwalu Morza „Nad Kanałem” w Gliwicach, a od 2016 współorganizują koncerty folkowe w sosnowieckiej „Muzie”.

 

Skład zespołu: Elżbieta Król - skrzypce, śpiew, Dominika Płonka - flety, śpiew, Jakub Owczarek - bodhran, śpiew, Kamil Piotrowski - mandolina, śpiew, Dawid Patalong - gitary, śpiew, Mirosław Walczak - skrzypce, śpiew, Marek Wikliński - concertina, bodhran, śpiew.

Więcej na: sasiedzifolk.pl

 

Wolna Grupa Bukowina

Wolna Grupa Bukowina- polska grupa muzyczna z nurtu poezji śpiewanej powstała na początku lat 70. XX wieku. Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała w 1971 roku na Giełdzie Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie. Zespół przyjechał z Buska - Zdroju, a założył go ówczesny maturzysta Wojciech Bellon. Piosenką Wojtka "Ponidzie" wyśpiewali jedną z głównych nagród. Miała formułę zespołu otwartego, toteż występowało z nią wielu znanych polskich wykonawców i muzyków. Trzon zespołu stanowili: Wojciech Bellon - twórca tekstów większości piosenek, Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Poza sporym dorobkiem fonograficznym zespół ma na swym koncie wielokrotnie nagrodzone występy w licznych polskich festiwalach w tym na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, udział w studenckich festiwalach FAMA oraz dwukrotny występ dla 150 tysięcznej widowni na Przystanku Woodstock. Zespół ma też za sobą wielokrotne występy zagraniczne w Europie a także dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Wolna Grupa Bukowina stale, od prawie 50 lat, z nieustającym powodzeniem koncertuje w Polsce zdobywając sobie coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy. Stała się obecnie na polskiej scenie muzycznej zjawiskiem trwałym i znaczącym.

 

Skład zespołu: Grażyna Kulawik - śpiew, Wojciech Jarociński - śpiew, gitara, Wacław Juszczyszyn - śpiew, gitara, Krzysztof Żesławski - śpiew, gitara basowa.

Więcej na: wolnagrupabukowina.pl


 

26.09.2021 godz. 18:00

Sala Widowiskowo - Koncertowa Muza

ul. Warszawska 2, Sosnowiec


Patroni medialni: Folk24.pl, Szanty24.pl


Bilety w cenie: 20,00zł  <KUP BILET ONLINE>

 

Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl oraz w naszych kasach biletowych znajdujących się  w MUZIE oraz Energetycznym Centrum Kultury. 

Zakup biletów jest równoznaczny z akceptacją: ZASAD BEZPIECZEŃSTWA UDZIAŁU W ZAJĘCIACH I PRZEDSIĘWZIĘCIACH KULTURALNYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKI KLUB IM. JANA KIEPURY.


Zapraszamy