Fair Weather Friends

Zespół Fair Weather Friends powstał w Czeladzi na początku 2011 roku. Jego twórczość inspirowana jest współczesną elektroniką i muzyką taneczną lat 70 i 80. Obecnie FWF występuje jako kwartet: Maciek Bywalec - perkusja, pady perkusyjne; Paweł Cyz - gitara basowa, instrumenty klawiszowe, Mateusz Zegan - gitara, fx, produkcja, Michał Maślak - głos, teksty, gitara.

 

Nikt nie gra w Polsce tak jak oni


Nie sposób nie zgodzić się ze słowami Piotra Metza – jednego z najbardziej opiniotwórczych dziennikarzy muzycznych w kraju. Fair WeatherFriends jak żaden inny zespół na polskiej scenie umiejętnie łączy elektronikę z akustycznym instrumentarium. Ich znakomicie przyjętą EP EclecticPixels (wyd. własne 2012 r.) otworzyła drogę na najważniejsze letnie Festivale: Coke Live, dwukrotnie Open`er oraz Free Form. Okrzyknięci nadzieją 2013 przez radio Roxy.fm zakończyli ubiegły rok ogromnym sukcesem - multisingiel „Fly By” (Brennnessel) został wybrany singlem roku przez słuchaczy nieistniejącej już stacji.  Na początku 2014 roku zespół związał się kontraktem płytowym z Warner Music Poland.

 

Drgania i kontrasty


Prace nad „HurricaneDays” rozpoczęły się na początku 2013 r. Nagrania zostały wyprodukowane przez Mateusza Zegana (gitarzystę i klawiszowca FWF) orazHaldoraGrunberga, polsko-szwedzkiego producena, na co dzień związanego ze sceną black-metalową.Za mastering odpowiada Bartosz Szczęsny, znany poznański producent występujący w zespole Rebeka.

- HurricaneDays, to symboliczna opowieść łącząca wyimaginowany, intymny świat z trwającą na zewnątrz, rozedrganą imprezą, żywiołem. Żeby zrozumieć ten album, należy wcielić się w rozdartą osobę, która raz spogląda na świat z dystansu, a innym razem tkwi w nim zupełnie zagubiona. To album pełen kontrastów – mówi Michał Maślak, wokalista FWF, autor wszystkich tekstów na krążku.

 

W jego skład wchodzi 12 premierowych utworów:

 1. Earth is flat, there’s no coming back
 2. Gravity
 3. In the way
 4. Fill this up
 5. Hurricane days
 6. Cardiac stuff
 7. Underwater feast
 8. Bit of me
 9. Inhumanity
 10. Indecision
 11. Bloodstream
 12. Fake love

Dwa elementy tej układanki są już znane. Na początku roku ukazał się mocny klip do utworu Fake Love, autorstwa Dawida Krępskiego, a pod koniec czerwca premierę miał drugi singiel promujący LP CardiacStuff, z obrazem wyreżyserowanym przez Piotra Steczka. Za projekt okładki odpowiadają: Piotr Wojtasiak (fotografie) i Mateusz Czech (grafika).

 

Hurricane Days Tour 2014


Premiera albumu zaplanowana na 23 września połączona jest z mocnym otwarciem jesiennej trasy koncertowej. Tego dniao godz. 20:00 Fair WeatherFriends zagrazamknięty koncert w studiu Radia Katowice. Wydarzenie będzie transmitowane w internecie oraz wyemitowane na antenie rozgłośni.