1. Start
  2. Oni tworzą klub...
  3. Sekcje
  4. Akademia Wokalna Kiepurki

Akademia Wokalna Kiepurki

Akademia Wokalna Kiepurki

Działa w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury od 1983 roku. Początkowo grupa nosiła nazwę Dziecięcy zespół wokalno - taneczny Kiepurki  i do roku 2001 prowadzona była przez jej założycielkę Annę Wita, absolwentkę Akademii Muzycznej w Katowicach.

              W czasie swego kilkunastoletniego istnienia Kiepurki przysporzyły Miejskiemu Klubowi i Miastu wiele powodów do dumy. Zespół brał udział w konkursach i festiwalach zdobywając pierwsze miejsca, między innymi na I i II Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej w Sopocie - najwyższe trofea, czyli Złote Wiosła, Festiwalu Piosenki Religijnej Gaude Fest w Ustroniu, Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Kiepurki były przez wiele lat stałym gościem w katowickiej Rozgłośni Polskiego Radia w cyklu audycji muzycznych Śpiewaj z nami, Przy kominku, Salon muzyczny, pod redakcją, wspaniałego redaktora - Bogumiła Pasternaka. Brały także udział w wielu programach muzycznych w Telewizji Polskiej (m.in. Tęczowy Music Box, Ziarno, Koszałek Opałek, Kleks, programy z Bogusławem Kaczyńskim, recitale kolęd i pastorałek). W swoim artystycznym dorobku Kiepurki mają kilka wydawnictw fonograficznych, tj. kasetę i płytę CD pt. Kolędowy czas z Józefem Skrzekiem, Drogi Panie Bałaganie w nagraniu tej płyty brała udział grupa znakomitych instrumentalistów zaliczanych do światowej czołówki muzyki rozrywkowej (Peter Bye, John Coleman, Paul Westwood, Graham Atha, Barry de Souza - na co dzień grającymi z największymi gwiazdami brytyjskimi min. Paul Mc Cartney oraz Sting). Kaseta Drogi Panie Bałaganie została zrealizowana na zamówienie Fundacji na Rzecz Zdrowia Dziecka i Młodzieży, a dochody z jej sprzedaży przeznaczono na finansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci z najuboższych rodzin Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

          W latach 2002 - 2009 współpracę artystyczną z zespołem realizowała Małgorzata Hanak-Puch (również absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach), która kontynując dotychczasowe tradycje zespołu, ale też zgodnie z własną koncepcją artystyczną stworzyła Dziecięcą Akademię Wokalną Kiepurki. W myśl założeń programowych Akademia, ma nie tylko rozbudzać talenty wokalne, taneczne wśród dzieci ale również ma na celu kształcić i edukować muzycznie, poprzez wprowadzenie zajęć z zakresu kształcenia słuchu i teorii muzyki.

              Pierwszym osiągnięciem Akademii było wydanie płyty pt. Kiepurki Kiepurze i Miastu w roku 2002 z okazji 100. lecia Miasta Sosnowca, na którą utwór poświęcony patronowi Klubu tj. Janowi Kiepurze napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Pozostałe pozycje tej płyty to zarówno polska wersja ludowej melodii amerykańskiej jak i kultywowanie wspaniałej polskiej kultury i tradycji. Taki właśnie wybór utworów jak i ich opracowanie, nie są przypadkowe. W przededniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, kultura, historia i tradycja staje się rzeczą priorytetową. Osiągnięciami dziecięcej twórczości są niezliczone ilości występów krajowych i zagranicznych oraz sukcesów artystycznych. Należą do nich koncerty na Węgrzech i w Niemczech, gdzie wraz z uczniami Szkoły Muzycznej w Heide, Chórem Kamerton z Krasnojarska Akademia wspólnie muzykowała. Zdobycie prestiżowej nagrody Grand- Prix, I-III miejsca i wyróżnienia w kategorii solistek, wydanie nowej płyty z nagraniami dokonanymi w latach 2003 - 2005 to kolejne sukcesy Kiepurek. Akademia współpracuje ze znakomitymi kompozytorami i aranżerami, Andrzejem Minkaczem, Stanisławem Witta, Jerzym Filarem, a także autorami tekstów, Jackiem Cyganem, Andrzejem Skupińskim, Nataszą Kielak, Renatą Niedbał.

           W latach 2009 - 2016 pieczę artystyczną nad zespołem sprawowała Aleksandra Jabłońska, a od września 2016 roku. Akademia prowadzona jest przez Małgorzatę Orczyk wokalistkę, absolwentkę Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Wydziału Kompozycji Interpretacji Edukacji i Jazzu. Dodatkowo zajęcia z zakresu ruchu scenicznego, nierozerwalnie związanego ze śpiewem estradowym, prowadzone są przez choreografkę Dajanę Oziemkowską.

        Założeniem programowym Akademii Wokalnej Kiepurki jest  wypracowanie odpowiedniego poziomu  wokalnego, pozwalającego na radość  z występów, a także  wyposażenie małych  adeptów śpiewu estradowego w warsztatowe umiejętności posługiwania się głosem, wykorzystywania dynamiki, artykulacji  wypracowania swojego osobistego brzmienia i frazowania w chórze oraz  wyuczenie umiejętności  pracy z mikrofonem. Oprócz nauki grupowego śpiewu unisono, Małgorzata  Orczyk prowadzi grupę pod względem śpiewu solowego.  Dalsze priorytety to  przygotowanie Kiepurek do kolejnych przeglądów i konkursów wokalnych. Repertuar zespołu jest zróżnicowany, od hitów dziecięcej  muzyki rozrywkowej po utwory klasyczne czerpiące z rodzimego i zagranicznego  folkloru.


                Akademia Wokalna Kiepurki  to długoletnia tradycja zajęć artystycznych, pozwalająca  uzdolnionym  dzieciom  z Sosnowca, regionu, a także okolic  odkryć i tym samym wypracować swój talent. Dla jednych jest szansą na dobrą zabawę i umuzykalnienie swojego życia, a dla niektórych może stać  się  nawet przepustką do uczynienia śpiewu swoim zawodem.

Serdecznie zapraszamy!

 

Małgorzta Orczyk

Wokalistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Wydziału Kompozycji Interpretacji Edukacji i Jazzu. Współpracuje z takimi artystami i zespołami, jak: Budka Suflera, Gang Olsena, Ewa Bem, Anna Serafińska,  Maryla Rodowicz, Robert Gawliński, Robert Janowski, Lidia Kopania, Ania Dąbrowska, Edyta Górniak, Kasia Cerekwicka,  Stan Borys, Andrzej Cierniewski, Ewa Uryga, Janusz Szrom, Grażyna Łobaszewska, Mietek Szcześniak Woytek Mrozek, Marek Bałata, Poluzjanci, Kuba Badach, Dono…

              Od września 2016 współpracuje z Miejskim Klubem im. J. Kiepury w Sosnowcu, prowadząc zajęcia w ramach dziecięcej i młodzieżowej Akademii Wokalnej Kiepurki.