1. Start
  2. O nas

O nas

Nowa siedziba. Energetyczne Centrum Kultury

 

Założony w 1983 roku, Miejski Klub od początku utożsamiany był z postacią wielkiego tenora Jana Kiepury. Niewątpliwie postać ta wytyczyła podstawowe zadania i cele placówki, którymi było i jest krzewienie kultury muzycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Klub wytrwale popularyzuje te aspekty, ze szczególnym uprzywilejowaniem muzyki poważnej. Zamierzony cel placówki jest wytrwale realizowany poprzez stałe organizowanie cyklicznych imprez, otwartych koncertów jazzowych, popowych, przedstawień teatralnych, kabaretów, wernisaży, wystaw, przeglądów, konkursów muzycznych, oraz turniejów tanecznych.

 

Do udziału w artystycznych wydarzeniach zapraszani są wybitni artyści z Polski i z zagranicy. W Klubie gościli m.in.: Vladimir Brodski, Konstanty Andrzej Kulka, Zbigniew Raubo, Piotr Paleczny, Beata Bilińska, Aleksandra Stokłosa, Adam Zdunikowski, Paweł Sobierajski, Agnieszka Bochenek - Osiecka, Adam Szerszeń, Czesław Gałka, Krzysztof Jabłoński, Bogusław Morka, Jadwiga Romańska, Aleksander Teliga, Szymon Krzeszowiec, Waldemar Malicki, Wojciech Świtała, Kwartet „Akademos”, Zespół Spiewków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, Stanisława Celińska, Małgorzata Walewska, Anna Seniuk, Michał Bajor, Edyta Geppert, Aga Zaryan, Janusz Strobel, Władysław Nahorny, Robert  Janowski,  Grzegorz Turnau, zespoły: „Pod Buda”, „Raz Dwa Trzy”, „Wolna Grupa Bukowina”, „Skankan”, „Sąsiedzi”, „Stonehenge”, „Kabaret Mumio”, „Jagodziński Trio”, artyści „Piwnicy pod Baranami”, sosnowiczanka  Agnieszka Chrzanowska, Anna Szałapak oraz orkiestry kameralne pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego, Jana Wincentego Hawela, Marka Mosia, Massimiliano Caldii`ego czy Mirosława J. Blaszczyka.

 

Od 1983 roku w ramach współpracy z Filharmonią Śląską, w placówce regularnie odbywają się koncerty Śląskiej Orkiestry Kameralnej, z udziałem wybitnych artystów, wyznaczających właściwą pozycje  Miejskiego Klubu im. J. Kiepury z Sosnowca, na scenie polskiej muzyki poważnej.

 

Ponadto, organizowane są koncerty popularyzujące muzykę rozrywkową, w tym muzykę musicalową, filmową,  oraz muzykę z różnych stron świata. Od początku działalności gościliśmy w swych progach dzieci z klas III i IV  zapraszając na cykl comiesięcznych koncertów umuzykalniających. Wykonawcami byli świetni wokaliści  i instrumentaliści m. in. Jose Torres, Ewa Uryga, Bernard Masseli, oraz Tomasz Szwed.

 

Klub nieustannie urozmaica ofertę zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez bogaty program imprez i koncertów, co znajduje odzwierciedlenie w organizowanych przez placówkę projektach kulturalnych, o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Od 1994 roku Klub jest organizatorem ogólnopolskich i międzynarodowych Turniejów Sportowego Tańca Towarzyskiego  o Puchar Prezydenta Miasta Sosnowca.

 

Dziś możemy być dumni, że miasto Sosnowiec jest znaczącym ośrodkiem promocji tańca towarzyskiego w Polsce, a także poza naszym krajem. Dowodem tego było przyznanie prawa do organizacji Mistrzostw Polski Tańca Towarzyskiego 2005, właśnie naszej placówce. Splendoru temu wydarzeniu nadaje fakt, że ostatni raz tego typu impreza była organizowana w województwie śląskim w roku 1975.

 

W 2000 roku jako pierwszy na południu Polski,  Miejski Klub im. J. Kiepury zainicjował, organizacje ogólnopolskich turniejów  „Tańca Cheerleaders”. Wysoka ocena, za profesjonalizm i sprawny przebieg imprezy oraz jej kultywowanie, zaowocowała faktem przyznania w 2003 roku  prawa do organizacji VI Mistrzostw Polski „Tańca Cheerleaders”. Od 2008 roku nowatorską formą stał się również turniej tańca nowoczesnego „World Dance”, który z roku na rok przyciąga rzesze młodych tancerzy z całej Polski. Kolejną cykliczną imprezą, o wieloletniej tradycji jest Europejski Integracyjny Festiwal Piosenki Dziecięcej „Intermuza”. Dyrektorem artystycznym i przewodniczącym Jury jest Jacek Cygan - sosnowiczanin, autor wielu znakomitych tekstów wykonywanych przez polskich artystów, tomików poezji, laureat nagrody artystycznej Miasta Sosnowca. W Jury zasiadają  również znakomitości świata muzycznego i aktorskiego polskiej sceny artystycznej. W roku bieżącym obchodziliśmy X Jubileuszową edycję „Intermuzy”, której gościem specjalnym była znana piosenkarka Ewa Farna, rozpoczynająca swoją karierę muzyczną właśnie od dziecięcego Festiwalu „Intermuza”.

 

Innym niemniej prestiżowym wydarzeniem, organizowanym już od 12 lat w różnych miejscach Sosnowca jest Festiwal „Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej”, który wychodzi naprzeciw wrażliwości i muzycznym potrzebom każdego mieszkańca miasta Sosnowca, spragnionego ambitnych wydarzeń artystycznych, realizowanych na najwyższym poziomie i z udziałem najwybitniejszych artystów z kraju i zagranicy. Pomysłodawcą i Dyrektorem Festiwalu jest obecny dyr. placówki, Michał Góral.

 

Bardzo ważnym wydarzeniem organizowanym od 2008 roku jest Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzycznych „KiepuraFest”, którego głównym celem jest promowanie dorobku muzycznego, upowszechnienie postaci Jana Kiepury oraz przybliżenie młodszemu pokoleniu piękna muzyki poważnej w nowych aranżacjach.

Kilka słów należy także poświecić współpracy z przedszkolami, szkołami, stowarzyszeniami i fundacjami. Z tymi to właśnie „podmiotami", współorganizowane są liczne przeglądy, konkursy, festiwale, imprezy integracyjne, a także cykle wykładów. W listopadzie 2012 roku, w Miejskim Klubie im. J. Kiepury powołano do działalności profesjonalną orkiestrę muzyki rozrywkowej. „Energy Band”, to skład small big bandu, złożonego z wykładowców i absolwentów Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego z Katowic. Zespół zadebiutował na scenie  Energetycznego Centrum Kultury, koncertem w dniu 5. stycznia 2013 r., występując wespół z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem.

 

Ponadto, codzienna praca Miejskiego Klubu im. J. Kiepury, to działalność ponad 40. sekcji, które dzielą się na zajęcia aż w 80. grupach, a miesięcznie skupiają wokół placówki ponad 3.000,- osób.

Sekcje i zespoły przedstawiają się następująco:

 

 

W roku 2009 Miejski Klub im. J. Kiepury otrzymał nową siedzibę po byłym Technikum Energetycznym  przy ul. Bedzińskiej 65. We wrześniu 2010 roku o godz.19.00, w tym miejscu odbył się pierwszy uroczysty koncert, w wykonaniu Zespołu Spiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyr. Anny Szostak.

 

Miejski Klub im. Jana Kiepury to także nowoczesna sala koncertowa po dawnym kinie Muza. Rozpoczęła ona swoją działalność 11 maja ub.roku. Sala w centrum Sosnowca posiada 495 miejsc. Dzięki najnowocześniejszym technologiom pomieszczenie ma doskonałą akustykę. Oferta kulturalna ma bardzo szeroki profil - od operetki do koncertów rockowych. Zmiana klimatu z kameralnego na koncertowy jest możliwa za sprawą funkcji "chowanych krzesełek". Jak na nowoczesną salę koncertową przystało Muza posiada 6 garderób, 3 pomieszczenia biurowe i jedno socjalne, 2 foyer, szatnię oraz pomieszczenia techniczne.

 

Od początku istnienia Miejski Klub im. Jana Kiepury, jako placówka  gromadzi i udostępnia zwiedzającym archiwalia związane z Janem Kiepura i Marta Eggerth.
Zapoznając się z życiem i działalnością wybitnego tenora, sale "J. Kiepury" można zwiedzać z przewodnikiem, w nowej placówce.
W każdym nowym sezonie artystycznym zaplanowanych jest wiele atrakcji kulturalno - oświatowych. Mamy nadzieje, że "Każdy" znajdzie coś dla siebie.
 

Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu, serdecznie zaprasza.