1. Start
  2. Wydarzenia
  3. WYDARZENIE FILMOWO - MUZYCZNE SDMZIN 2018

WYDARZENIE FILMOWO - MUZYCZNE SDMZIN 2018

05 kwietnia 2018 18:00 Muza Kino

Wydarzenie filmowo - muzyczne


Mocny człowiek

Reżyseria:           Henryk Szaro

Scenariusz:         Jerzy Braun, Henryk Szaro

Gatunek:             Dramat, Psychologiczny, Niemcy

Produkcja:          Polska

Premiera:            2.10.1929 (Polska), 2.10.1929 (świat)

Czas trwania:     1 godz. 18 min.

 

AKURAT w składzie:

Piotr Wróbel - śpiew, gitara

Wojciech Żółty - śpiew, gitara

Michał Sosna - saksofon, klarnet, elektronika, śpiew

Dawid Broszczakowski - instrumenty klawiszowe, trąbka, elektronika

Eugeniusz Kubat - gitara basowa, trąbka

Mikołaj Stachura - perkusja, elektronika

 

Program:

AKURAT gra muzykę na żywo do Mocnego człowieka

 

Mocny człowiek Sława i bogactwo to obsesyjne marzenie Henryka Bieleckiego (Gregori Chmara), dziennikarza, a jednocześnie początkującego pisarza. Brak talentu i twórczej weny stoją jednak na przeszkodzie jego pisarskiej kariery. W megalomańskim umyśle rodzi się zbrodniczy plan - zamorduje swojego przyjaciela Jerzego Górskiego (Artur Socha), chorego i wyniszczonego przez narkotyki pisarza i ukradnie jego rękopisy. Podczas spotkania z bliskim śmierci literatem, od dawna noszącym się z zamiarem popełnienia samobójstwa, podsuwa mu podstępnie morfinę, wiedząc, że silny narkotyk zabije jego słaby organizm. Opuszcza mieszkanie, a gdy po kilku godzinach wraca, zastaje martwego Jerzego, a na stole pożegnalny list. Zabiera wszystkie znalezione notatki i w pośpiechu oddala się, nie wiedząc, że zza kotary obserwuje go Łucja (Agnes Kuck), jego kochanka, która zawiedziona w swej miłości do Henryka, przyszła szukać pocieszenia u Górskiego. Przeglądając rękopis powieści Mocny człowiek, Bielecki ze zgrozą spostrzega w nim brak kilku kartek. Gdy Łucja wręcza mu - znalezione w mieszkaniu zmarłego brakujące strony, przerażony, że jego tajemnica została odkryta, zapewnia ją o swojej miłości i obiecuje życie w szczęściu i bogactwie, a zakochana w nim bez granic dziewczyna milczy, w złudnej nadziei na trwałość jego uczucia. Opublikowana niebawem powieść Giganci staje się bestsellerem, jeszcze większy sukces odnosi Mocny człowiek, a Bielecki pławi się w sławie i dobrobycie. Z czasem zaczyna go jednak ogarniać coraz większy niepokój. Gdy Łucja, która dowiaduje się o jego romansie, grozi zemstą, a na raucie wznosi toast za pamięć o Górskim, czując coraz większe zagrożenie, posuwa się do kolejnej zbrodni...

 

AKURAT to niepowtarzalne zjawisko na polskiej scenie. Zespół ceniony za świetne koncertowe show, ale także za inteligentne, dowcipne oraz zaangażowane teksty. AKURAT ma na koncie utwory zaliczane do czołówki polskich protest songów np.: Do prostego człowieka, czy Wiej-ska, oraz z drugiej strony - lekkie piosenki, evergreeny chętnie wykorzystywane przez wszelkie coverbandy grające na imprezach i weselach jak np.: Lubię Mówić z Tobą czy Hahahaczyk (Dyskoteka Gra).

Gdy w 2001 roku ukazał się debiut AKURAT w Polsce nikt nie grał muzyki opartej na ska, rocku, reggae sięgając też do rytmiki disco. Od płyty Pomarańcza rozpoczął się u nas renesans takich rytmów, który trwa aż po dziś dzień, kiedy program Must Be the Music wygrywają zespoły otwarcie przyznające się do inspiracji AKURAT.

AKURAT jest też jednym z pierwszych zespołów, które zdobyły swoją pozycję bez wsparcia dużych mediów. Dzięki oddaniu fanów, którzy pocztą pantoflową lansowali AKURAT wśród swoich przyjaciół, zespół stał się popularny w całym kraju, a także w Czechach, gdzie regularnie pojawia się w klubach i na największych festiwalach.

Status gwiazdy sceny niezależnej AKURAT zdobył trzykrotnym występem na Przystanku Woodstock. Później był Jarocin, Fama, występy w wielu europejskich krajach oraz koncerty na żywo w Polskim Radiu. To wszystko, plus kolejne udane płyty: Prowincja, Fantasmagorie, Optymistyka, Człowiek i Akurat gra Kleyffa i jedną Kelusa, z której pochodzi przebój Przed Snem sprawiły, że AKURAT ze swoim rockowym, energetycznym show, stał się obowiązkowym punktem programu większości Juwenaliów i częstym gościem Dni Miast.

W 2015 roku Akurat obchodził 20. lecie swojej działalności. W związku z tym zagrali pięć wyjątkowych koncertów w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i rodzinnym Bielsku - Białej. Wśród zaproszonych gości na scenie, razem z Akurat, pojawili się m.in. Paprodziad (Łąki Łan), Piotr Bukartyk, Jacek Stęszewski (Koniec Świata) czy Kuba Kawalec (Happysad). A także odwiedzili cztery brytyjskie miasta: Bournemouth, Leeds, Liverpool i Sheffield. Koncerty spotkały się z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem publiczności i stały się niewątpliwym sukcesem, także artystycznym. Właśnie ukazała się siódma płyta AKURAT pt. Nowy Lepszy Świat. AKURAT pokazał, że jest zespołem bezkompromisowym, który niczego się nie boi…

 

05.04.2018 godzina 18:00

Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Bilety w cenie: 10,00zł

 

Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl

w kasie Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA

oraz w kasie Energetycznego Centrum Kultury