1. Start
  2. Wydarzenia
  3. Koncert zespołów Sąsiedzi i Les Souillés de Fond de Cale

Koncert zespołów Sąsiedzi i Les Souillés de Fond de Cale

17 marca 2018 18:00 Muza Muzyka

Koncert Zespołów Sąsiedzi i Les Souillés de Fond de Cale


SĄSIEDZI 

PREMIERA PŁYTY - „W KIESZENI DOLAR”

Grupa, na scenie folku morskiego działa już od 17 lat, na koncie ma wszystkie liczące się nagrody festiwalowe, w tym Grand Prix „Shanties” w Krakowie. Jest też jedną z kilku grup, regularnie zapraszanych na liczące się festiwale szantowe w Europie i w USA. Jako jedyny jak dotąd zespół z Polski, wystąpili na legendarnym „Sea Music Festival” w Mystic Seaport w Ameryce. W sumie zagrali już ponad 450 koncertów. 

Od początku działalności przeszli długą, muzyczną drogę, od fascynacji współczesną piosenką żeglarską, przez tradycyjny folk morski, w tym szanty, po muzykę folkową z Irlandii, Bretanii, Ameryki. Ostatnio czerpią także z rodzimego folkloru śląskiego i muzyki ludowej południa Europy.  Te wszystkie inspiracje, a nawet więcej, znajdą miłośnicy dobrej muzyki folkowej, na trzeciej płycie zespołu, zatytułowanej „W kieszeni dolar”, która ukaże się w marcu 2018 r. Wśród 15 utworów znajdą się i te śpiewane a cappella, i te wykonywane tylko instrumentalnie. Nie zabraknie też utworów wokalno-instrumentalnych. Choć nadal większość piosenek tematycznie krąży wokół morza, kultura dawnych pokładów już dawno przestała być wiodącą i jedyną inspiracją zespołu, dziś jest nią szeroko rozumiany folk, muzyka tradycyjna, którą zespół prezentuje na swój sposób.

Siedem mocnych, różnorodnych głosów, wspartych akustycznym, folkowym instrumentarium oraz nieszablonowe, autorskie aranżacje, to siła i rozpoznawalny już znak Sąsiadów. O rosnącej randze zespołu niech świadczy fakt, że premiera krążka „W kieszeni dolar” odbędzie się w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, w dn. 15 marca 2018 r.

Sąsiedzi wielokrotnie występowali w Sosnowcu, m.in. na legendarnym już festiwalu „Euroszanty&Folk”, byli też gośćmi Muza Art Cafe, czy dwukrotnie Weekendu Kultury Irlandzkiej. Choć grupa formalnie pochodzi z Gliwic, z Sosnowcem wiążą ich mocne więzi - dwójka muzyków mieszka tu, a kolejny spędzał tu dziecinstwo. Liczne grono fanów i przyjaciół w stolicy Zagłębia sprawiły, że od dwóch lat, w sosnowieckiej MUZIE, Sąsiedzi organizują jesienne koncerty szantowe. Nic dziwnego, że oprócz Krakowa i Gliwic, Sosnowiec trafił na listę miast, gdzie zespół świętować będzie premierę swojej trzeciej płyty - z nielada gośćmi, bo z bretońskim zespołem Les Souillés de Fond de Cale, z którym znają i spotykają się od lat, na wielu festiwalach na świecie.

W Sosonowcu także już razem występowali, dziesięć lat temu, na wspomnianym „Euroszanty&Folk”, także podczas premiery płyty Sąsiadów (sic!)

 

Zespół tworzą:

Dominika Płonka - flety, śpiew (mezzosopran)

Elżbieta Król - skrzypce, śpiew (alt)

Jakub Owczarek - bodhran, śpiew (baryton)

Piotr Świeściak - gitara, śpiew (baryton)

Marek Wikliński - concertina, bodhran, kości, drumla, śpiew (bas)

Kamil Piotrowski - mandolina, gitara, śpiew (tenor)

Mirek Walczak - skrzypce, śpiew (baryton)


Les Souillés de Fond de Cale

Od 1991 roku zespół muzyków z The Côtes d\'Armor podróżuje ze swoimi piosenkami związanymi ze światem żeglarstwa od północy na południe, od Islandii po Włochy, od Quebec po Estonię, nie wspominając o Wyspach Brytyjskich, Polsce, Szwajcarii, Belgii czy Holandii.

Pochodzącym z różnych muzycznych środowisk, pięciu członkom zespołu udało się stworzyć grupę o własnej tożsamości pełnej przyjaźni i współpracy.
Grają folkowe melodie przepełnione emocjami, humorem i śmiechem, które nieustannie przyciągają publiczność. Souillés w swej karierze przeszedł wiele etapów licznych, słynnych na cały świat festiwali folklorystycznych we Francji i Europie.

Ich muzyka to wspaniała mieszanka tradycyjnych piosenek marynarskich doprawiona wyrazistą, celtycką nutą… Zatem postaw żagle i wciągnij kotwice! Souillés zabierze Cię w podróż po wybrzeżach Bretanii i na rejs po morzach Świata!

 

17.03.2018 godzina 18:00

Sala WIdowiskowo - Koncertowa MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Bilety w cenie: KAT.A - 24,00zł / KAT.B - 19,00zł

 

Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl

w kasie Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA

oraz w kasie Energetycznego Centrum Kultury

 

 Zapraszamy