1. Start
  2. Wydarzenia
  3. Koncert Pasyjny Śląska Orkiestra Kameralna

Koncert Pasyjny Śląska Orkiestra Kameralna

25 marca 2018 17:00

KONCERT PASYJNY

ŚLĄSKA ORKIESTRA KAMERALNA

CHÓR FILHARMONII ŚLĄSKIEJ

 

JAROSŁAW  WOLANIN - DYRYGENT

SYLWIA  OLSZYŃSKA - SOPRAN

MARCIN  LIWEŃ - KONTRATENOR

ANNA SIEMIŃSKA - SŁOWO O MUZYCE

 

W PROGRAMIE:

GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI - STABAT MATER

JOHANN SEBASTIAN BACH - CANTATA WIDERSTEHE DOCH DER SÜNDE BWV 54

 

Marcin Liweń - kontratenor, w 2012 roku ukończył studia magisterskie na wydziale wokalnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, studia licencjackie ukończył na Akademii Muzycznej im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu. Kształcił się na kursach mistrzowskich u Ali Simoni, Paula Esswooda, Michael’a Chanse’a, Artura Stefanowicza, Marka Rzepki. Otrzymał tytuł magistra biotechnologii na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie. Koncertuje jako solista i kameralista z repertuarem oratoryjno koantatowym z okresu renesansu i baroku. Występował na najważniejszych festiwalach muzyki dawnej w Polsce: Misteria Paschalia, Opera Rara, Wratislavia Cantans, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Śpiewał również na festiwalach w Austrii, Niemczech, Francji i Hiszpani. Pracował między innymi z takimi dyrygentami jak Vincent Dumestre, Giovanni Antonini, Paul McCreesh, Marcin Szelest, Jan Tomasz Adamus. W lipcu 2014 z zespołem La Tempesta nagrywał utwory Mikołaja Zieleńskiego ze zbioru Offertoria et Communiones totius anni. W maju 2013 z zespołem Sabionetta dokonał nagrań płyty „Podobieństwo żywota krześcijańskiego, XVI - wieczna muzyka polska”.

Sylwia Olszyńska - to sopranistka o niezwykłej kulturze wykonawczej, urzekająca świeżością i temperamentem. Ukończyła Wydział Wokalno - Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie u profesor Moniki Swarowskiej - Walawskiej. Jest także absolwentką Studiów doktoranckich na Wydziale Wokalno - Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem profesor Henryki Januszewskiej - Stańczyk. Sylwia Olszyńska od 2012 roku pracuje jako pedagog śpiewu na Wydziale Wokalno - Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jarosław Wolanin - dyrygent i saksofonista. Studiował w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na dwóch specjalnościach: dyrygentura chóralna w klasie Jana Wojtachy (dyplom w 2002 roku), gra na saksofonie w klasie Bernarda Steuera (dyplom w 2003 roku). W roku akademickim 2001/2002 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako dyrygent swoje doświadczenie zawodowe zdobywał od 1999 roku z rozmaitymi chórami na Górnym Śląsku, m.in. z Chórem Kameralnym Silesia Singers, z Chórem Mariackim w Katowicach, którym kieruje do dnia dzisiejszego. Od 2001 roku jest związany zawodowo z Chórem Filharmonii Śląskiej, który przygotowywał do występów z tak znanymi dyrygentami, jak m.in.: Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel, Jan Krenz, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Tadeusz Wojciechowski, Mykoła Dyadiura, Massimiliano Caldi, Paul McCreesh, Matthias Geissler. Od 2003 roku pełni funkcje dyrygenta Orkiestry Sinfonietta Sonora Akademii Muzycznej w Katowicach. Z tymi zespołami koncertuje w Polsce, a także w Niemczech, Czechach i Francji. Ma w swoim dorobku wiele prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Od 2003 roku zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc w szkołach muzycznych zajęcia z gry na saksofonie. Od 2006 roku wykłada w PSM I st. w Oświęcimiu. W latach 2006 - 2008 prowadził również zajęcia z dyrygowania w Instytucie Jazzu.

 

25.03.2018 godzina 17.00

Kościół św. Tomasza Ap.

ul. Orla 19, Sosnowiec

 

Wstęp wolny

Zapraszamy