1. Start
  2. Wydarzenia
  3. Koncert zespołu TSA

Koncert zespołu TSA

26 stycznia 2018 18:00 Muza Muzyka

Koncert zespołu

TSA

Zespół TSA założony przez Andrzeja Nowaka w 1979 roku w Opolu. TSA, w 1981 roku, jako zespół instrumentalny (Andrzej Nowak, Marek Kapłon, Stefan Machel, Janusz Niekrasz) wygrało Festiwal w Jarocinie by zaraz potem, na „Pop Session” zadebiutować z Markiem Piekarczykiem w składzie. Lata 1981 - 1983 to okres niezaprzeczalnego prymatu TSA na polskim rynku - grali wtedy po kilkaset koncertów rocznie, wywołując prawdziwą histerię wśród publiczności. W okresie tym sprzedano około miliona egzemplarzy ich płyt, które weszły do kanonu polskiej muzyki rockowej. W kolejnych latach TSA nadal prowadziło ożywioną działalność koncertową, występując również zagranicą - Francja, Benelux, Niemcy, Czechosłowacja, Związek Radziecki. W tym czasie na Zachodzie ukazały się dwie ich płyty - „Spunk” i „Heavy Metal World”. W latach 1987 - 1989 zespół występował w rock-operze „Jesus Christ Superstar” w której główną rolę zagrał Marek Piekarczyk (Teatr Muzyczny w Gdyni) a następnie zawiesił działalność. Później TSA kilkakrotnie powracało w różnych składach, ale żaden nie przetrwał próby czasu.

5 maja 2001 roku TSA zagrało znowu w klasycznym, składzie - Marek Kapłon (perkusja), Stefan Machel (gitara), Janusz Niekrasz (bass), Andrzej Nowak (gitara), Marek Piekarczyk (śpiew). W kilka tygodni później kwintet oficjalnie ogłosił wznowienie działalność i od tego momentu systematycznie odzyskuje pozycję sprzed lat. W kwietniu 2004 roku wydany został ich kolejny album „Proceder”, który okazał się jedną z najlepiej sprzedających się płyt rockowych w Polsce. Nieco później po raz pierwszy na kompaktach ukazały się ich legendarne już albumy - „TSA - czerwony”, „Rock’n’Roll”, „Spunk”, obie wersje „Heavy Metal World” oraz CD „1981” zawierający nagrania koncertowe z radiowych archiwów. Na rynku dostępne jest także DVD z archiwaliami z lat 80-tych - m.in. słynny koncert w Teatrze STU.

Od powrotu na scenę w pierwszym składzie osobowym zespół TSA wystąpił na ponad 1000 koncertach w kraju a także wielokrotnie w Czechach, Holandii, Austrii, Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. "List XX" na szczycie Rockowej Listy Przebojów Programu I Polskiego Radia, "Proceder" - płytą roku, a TSA - zespołem nr 2 - w plebiscycie magazynu "Teraz Rock", nominacja do Paszportu Polityki, wznowienie klasycznych albumów oraz udany udział w najważniejszych festiwalach w roli gwiazdy - to tylko niektóre dowody na to, że TSA znowu należy do czołówki polskiej sceny muzycznej i jest w znakomitej formie.

Członkowie zespołu:
 
Marek Kapłon - perkusja,
Stefan Machel - gitara,
Janusz Niekrasz - bas,
Andrzej Nowak - gitara,
Marek Piekarczyk - śpiew
 
 
 
Support:
 
Zespół SEKATOR

Za oficjalną datę powstania zespołu przyjmuje się styczeń 2008.. Początkowo muzyką prezentowaną przez Sekator była mieszanka thrash metalu z death metalem utrzymana w nieco psychodelicznym i mrocznym klimacie. Obecnie muzycy wolą ją określać jako "extreme metal". Zespół ma na koncie zagranych wiele koncertów w Polsce i za granicą. Grupa supportowała takie zespoły jak: KAT & ROMAN KOSTRZEWSKI, TSA, TURBO, VADER, FRONTSIDE, Sceptic, Hunter, Drown My Day. Do sukcesów Sekatora można zaliczyć: III miejsce w XXII edycji ogólnopolskiego legendarnego przeglądu kapel studenckich: Zimowa Giełda Piosenki w Opolu (marzec 2012) I miejsce na ogólnopolskim Festiwalu Muzyczna Młodzież 2010 w Kępnie (wrzesień 2010), II miejsce na Przeglądzie Młodych Opolskich Zespołów, którego finał odbył się na Placu Wolności w Opolu (czerwiec 2008) oraz II miejsce na Meetingu Rockowym w Ozimku (listopad 2009). Zespół ma na koncie wydaną ep „Vermin” i jest w trakcie nagrywania swojego pierwszego LP.

Skład:

Przemysław "Byku" Krzewski - wokal

Maciej "Szczur" Krzewski - bas

Adam "Adaś" Niekrasz - perkusja

Kuba "Andy" Andruszkiewicz - gitara

Kuba "Różyc" Różycki - gitara

 

 

26.01.2018 godzina 18:00

Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec

 

Bilety w cenie: 49,00zł ( balkon / płyta )

 

Bilety dostępne online na stronie www.kiepura.pl

w kasie Sali Widowiskowo - Koncertowej MUZA

oraz w kasie Energetycznego Centrum Kultury

 

Zapraszamy