1. Start
  2. Wydarzenia
  3. FESTIWAL ARS CAMERALIS 2017 - LAURA VEIRS

FESTIWAL ARS CAMERALIS 2017 - LAURA VEIRS

18 listopada 2017 19:00 Muza Muzyka

FESTIWAL ARS CAMERALIS 2017

 

LAURA VEIRS (USA)


W okularach i sukience w kropki bardziej przypomina słodką postać rodem z literatury niż gwiazdę pop. A jednak tworzy taką atmosferę na scenie, w której ulegamy zachwytom nad jej krystalicznymi piosenkami i surrealistycznymi anegdotami”.

The Guardian

 

LAURA VEIRS

Różne drogi prowadzą do śpiewania. Laura Veirs swoje pierwsze poważniejsze próby podjęła w czasie geologicznej ekspedycji do Chin, była wówczas tłumaczką z mandaryńskiego i zarazem świeżo upieczoną absolwentką geologii. I to właśnie w Chinach zaczęła pisać teksty piosenek, choć z muzyką miała do czynienia już dużo wcześniej – wiele słuchała w rodzinnym domu, a podczas studenckich lat  działała w punkowej formacji Rair Kx!
Od chwili debiutu fonograficznego w 1999 roku i płyty zatytułowanej po prostu „Laura Veirs” pozostaje wierna głosowi oraz gitarze. Choć oczywiście surowość debiutu, który zawierał utwory zarejestrowane na żywo, z czasem zaczęła ustępować miejsca rozwiązaniom bardziej rozbudowanym, wzbogaconym o nowe brzmienia, a także artystów wspierających Laurę Veirs podczas sesji nagraniowych. Najlepszym przykładem jest płyta „Troubled by the Fire” z 2003 roku, gdzie towarzyszy jej m.in. legendarny gitarzysta Bill Frisell. Niedługo później związała się z prestiżową wytwórnią Nonesuch, by w efekcie nagrać dla niej kilka albumów, wśród nich „Year of Meteors” z 2005 roku, doceniony m.in. przez „New York Times”. Z  Nonesuch była związana do 2007 roku, gdy ukazała się płyta „Saltbreakers”, a artystkę pochodzącą z Colorado Springs zaczęto stawiać w jednym szeregu z Joni Mitchell, Kate Bush czy Björk.

W sumie nagrała 11 albumów i w każdym z nich folkowa piosenkarka z rockową wrażliwością stara się inaczej rozkładać akcenty; potrafi śmiało sięgać po folk charakterystyczny dla spadkobierców hippisów, nie stroni od country, a nawet nieco ostrzejszych brzmień.

Kilkanaście miesięcy temu ukazała się płyta zarejestrowana wspólnie z dwoma innymi znakomitymi wokalistkami, k.d. lang and Neko Case. Album zatytułowany po prostu „case/lang/veirs” szybko zyskał międzynarodowe uznanie słuchaczy. W tym czasie Veirs była już artystką dobrze rozpoznawalną. W 2010 roku wydała album „July Flame”, na którym mierzy się z macierzyństwem, ale też i ciemniejszymi stronami rzeczywistości, jak przemoc. Bo Laura Veirs śpiewa nie tylko o ocenach, zimowym słońcu, rozkwitających na biało drzewach wiśni czy topniejącym lodzie – słuchaczy potrafi również zawieść do bardziej ponurego świata, któremu nie są obce samobójstwa i wojny.

Dużym sukcesem była płyta „Warp and Weft” z 2013 roku, której producentem był Tucker Martine, muzyk znany z formacji The Decemberists, a prywatnie mąż artystki.

 

18.11.2017 godzina 19:00

Sala Widowiskowo - Koncertowa MUZA

ul. Warszawska 2, Sosnowiec


Bilety w cenie: 40,00zł / 30,00zł


Bilety dostępne na:

biletomat.pl

https://www.biletomat.pl/koncerty/festiwal-ars-cameralis-2017-laura-veirs-5841/

ticketpro.pl

https://www.ticketpro.pl/artist/2213671-laura-veirs-bilety.html

ticketportal.pl

https://www.ticketportal.pl/Event/Laura_Veirs


Zapraszamy